Edebiyat ve Patates Turtası Derneği | Mary Ann Shaffer – Annie Barrows

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği | The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society | Mary Ann Shaffer – Annie Barrows

Cümleten Merhaba Değerli Kitap Dostları!

Mektuplaşmalar formatında yazılmış bir roman Edebiyat ve Patates Turtası Derneği. Kitabın kapağında Netflix filmi yazıyor görüldüğü üzere. Bu kitabı okuduğumu paylaştığımda aldığım birkaç mesaj da filmini izledikleri ve çok etkileyici buldukları yönünde idi. İşin açığı bu film kanalı hakkında bilgim var ama fikrim yok, henüz tecrübe etmedim. Ancak okuduğum bu romanın etkileyici olduğu konusunda hemfikirim💓📚

İlk bölümde bi’ gıdım sabrımı zorlasa da sonrası merak, tebessüm, hüzün derken aktı gitti. Ana yazar Mary Ann Shaffer’in kişisel hayatı da etkiledi beni.

Okumak, delirmeyi önlüyor“sözünü doğru kabul edin bibliyoterapiden sebep; her derde deva olmasa da olduğu kadarı da kabulümüz efendim.

Konusu kabaca şöyle: II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar İngiltere’nin Channel Adalarını işgal ederler. Guernsey Adası çok şirin bir yerdir. Bu işgal süresince haberleşme yasak ve erzak temini yok gibi. Herkes kontrol altındadır. İşbirlikçiler de vardır. Ada sakinleri yiyecek uydurup yerler. Toplanmak yasaktır. İşte bir akşam bir toplantı yakalanınca, grubun gözü pek kızı Elizabeth, Alman askerini bir Alman yazarın kitabının adını vererek kitap okuduklarına inandırır.

Peki Patates Turtası Derneği niye?

Elizabeth’e n’oldu?

Biz bunları kimin sayesinde biliyoruz?

Sadece son soruya cevap vereyim: Savaş sırasında, insanlara moral olsun diye esprili bir dille, Spectator’da haftalık köşe yazıları yazan Juliet’in kitap yazma hevesine borçluyuz bu kitabı 😊

Bu arada bahsi geçen şair Catullus’u, Wordsworth’ü unutmayayım; yazarlardan ise Jane Austen’dan girelim Wilki Collins’den Brontë kardeşlerden Hemingway’ den Dickens’tan Oscar Wilde’dan çıkalım tabiki.

😉 Romanlardaki çocuk karakterlere oldum olası bayılmışımdır, burada da Kit gönlümü çaldı. Kit kimin çocuğu ve niçin ada sakinleri nöbetleşe bu çocuğa bakıyorlar? Bu ilginç Ada sakinleri ile tanışın derim. Hepsinin sıradışı karakterleri var. Elbette Juliet’i ve onun peşinde olan Amerikalı kibirli yayıncı ile de tanışın ve öbürleri ile de.

Can yakan ve canlar alan II.Dünya Savaşı konulu ancak kurgu farkıyla oluşmuş hem aklımıza hem gönlümüze seslenen bir kitaptı Edebiyat ve Patates Turtası Derneği romanı. Dayanışma ve derde derman olmanın hikayesi. Sonsöz’de belirtildiği üzere:

“…dostluk bize koyulan, bizim koyduğumuz ya da hayali olan neredeyse tüm engelleri aşmamızı sağlayabilir.” mesajı veren bir roman da denilebilir.

Okudum, sevdim. Haliyle filmini de merak ettim doğrusu💓İlgi duyanlar önerilir.
Benim gibi filmi izlemeyip, acaba nasıl birşey diye fikir edinmek isteyenlere kesinlikle önerilir. Ben önce kitap sonra film diyen gruba giriyorum.

Sevgimle ilettim. Sağlık ve esenlik hep sizinle olsun, eşliğiniz kitap olsun!

İyi haftalar diliyorum.

Okunma zamanı: 22-25 Kasım 2018📅

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s