Sen Aydınlatırsın geceyi | W.Shakespeare

Sen Aydınlatırsın geceyi | Thou Gild’st the Even |
W. Shakespeare

Merhaba Değerli Kitap Dostları!

Adını Shakespeare’in ünlü oyunu Romeo ve Juliet’in bir sahnesinde Romeo’nun söylediği bir cümleden alan bu derleme kitabım Ekim ayında yarım kalan iki kitabımdan biri.

1 Ekim’ de başlamıştım, bugün ( 7 Kasım 2018 ) #okudumbitti.

Shakespeare’in şiirlerinden ve oyunlarından en ünlü bölümleri Sayın Cevat Çapan Hoca seçmiş. İçlerinde okuduklarım da vardı okumadıklarım da. Daha önce Shakespeare okumamış olanlara güzel bir tanışma kitabı olur diyorum.

Çeviriler farklı kişilere ait ki hepsi de bildiğimiz değerli kişiler. Ama en çok sevdiğim bölüm; Sabahattin Eyuboğlu ile Can Yücel çevirisinin orijinal metinle birlikte karşılaştırmalı olarak verildiği bölüm oldu. Gerçekten de çeviriye yaklaşımlar epey farklı olabiliyor. Bu durum kötü niyetle yapılmamış elbette. Sadece yorum farkını görelim diye verilmiş. Bugün de öyle değil mi?

Kimlerin çevirileri var? Sabahattin Eyuboğlu, Can Yücel, Mina Urgan, Özdemir Nutku, Cevat Çapan, Turan Oflazoğlu, Avni Girda, Bülent Bozkurt, Saadet Bozkurt.

Efendim parça parça okuyacağıma, kendini okurum derseniz, okursunuz elbette. Lâkin bu kitaptaki maksat başka😊Onu da yukarıda izah ettim.

Örneğin, Kış Masalı ve Fırtına oyunlarını özellikle okumak istiyorum şahsen. Çünkü onlar Shakespeare Yeniden projesi kitapları. Ünlü yazarlar bu oyunlardan yola çıkarak roman yazmışlar bu proje kapsamında. O yazarlardan ikisi Jeanette Winterson ve Margaret Atwood yanılmıyorsam. Dolayısıyla benim için bir fikir oldu.

Ben keyif alarak okudum ve sevgimle ilettim bu özel derlemeyi. Tabiki öneriyorum☺ Sağlıkla sevgiyle ve hep kitapla kalınız 📚💕🙋🏻‍♀️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s