Polikuşka | Tolstoy

POLİKUŞKA | LEV TOLSTOY

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları!

Polikuşka, Tolstoy okumalarım kapsamında okuduğum bir öykü.

Arka kapağındaki bilgilere göre Tolstoy 1855-1863 yılları arasında “halk için öyküler” yazmış. Polikuşka da onlardan biri.
Henüz Savaş ve Barış, Anna Karanina gibi kült eserlerini okumaya başlamadım, bir süre daha başlamayacağım.

Bu öykü bir köy yaşamı öyküsü. Öyle kendinizden geçip altını çizeceğiniz betimlemeler ve cümleler yok. Ya ne var? Var olan gerçekliğin çok net ve doğal anlatımı var. Başka? Toplumsal ahlâk var ki Tolstoy’un ahlakçı yönü farklı kaynaklarca da vurgulanmakta.

Polikuşka yalancı, içkici, tembel, hırsız olarak bilinen bir köylü. Kimse ona güvenmiyor. Bir gün bağlı olduğu Hanımefendi ona kasabadan yüklüce bir para alıp getirmesini söylüyor. Polikuşka kendini temize çıkarma ve saygınlık kazanma amacıyla ve büyük bir hevesle görevi kabul ediyor. Gerçekten de iyi niyetini hissediyorsunuz. Ancak olaylar farklı ve trajik gelişiyor hem onun hem de çok çocuklu fakir ailesi için.

Şuncacık öyküde o duygular ve ortam gerçekten çok iyi verilmiş ki okuyana da doğrudan sirayet ediyor. Ürperdim doğrusu.
“Ne var yani sıradan bir öykü” diyenleriniz olabilir ancak bazen ihtiyacımız olan silkelenme bu gibi metinlerde karşımıza çıkabiliyor.

Ernest Simmons şöyle bir paylaşım yapmış: ➡️”Turgenyev’in Polikuşka’yı okuduktan sonra yakın dostu şair Afanisi Fet’e yazdığı mektupta şu ifadeler yer alır:” Tolstoy’un yeteneğinin gücü etkisine hayran kaldım. Öyle sayfalar var ki okurken sırtımda soğuk bir ürperti gezindi; ki bilirsin benim kalın sırtım öyle kolay kolay üşümez. O bir usta, gerçek bir usta!” ⬅️

Abartı değil gerçekten de bazı sahneler var ki içim gitti 😔Metin zaten kısa, yazmak istemiyorum o yüzden. İstiyorum ki okuyacak olan bu duyguyu metnin akışında kendi hissetsin. Hissetmeye de bilirsiniz elbette. Her okur aynı tepkiyi vermek zorunda değil sonuçta.

Neyse efendim benden iletmesi. Bendenizin Tolstoy okumaları devam edecek. Külliyat tamamlama gibi bir amacım yok, sadece ana eserlerinden önce başka kitaplarıyla tanımak istediğimden bu şekilde okuyorum.

Sağlıkla, esenlikle ve her daim kitaplarla kalmanız dileğimle🙏📚💖

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s