Yazmalı Defter | Faruk Duman

Yazmalı defter | Faruk Duman

Merhaba Sevgili Kitap Dostları!

Bu aralar okuma plânıma pek sadık kalamadım. Bu kitap dün gece uyku tutmayınca başladığım bir deneme kitabı.

Faruk Duman: “Burada, defterimin başına oturmuş yazının gerekliliğini savunmuyorum. Kimseyi yazının yararlarına ya da onun iyi bir şey olduğuna ikna etmeye de çalışmıyorum. Dünyanın gözünde itibarı ne olursa olsun, yazı onu yaratan şeydir sonunda.” diyor 92. sayfada.

Aslında gayet akıcı, yerinde verilen örneklerle kıvamında, bir “defter”e yazılmış” kitabı okuyoruz. Pek saçma bir cümle hissiyatı oluştu bende , yazarken de farkettim ama silmeyeceğim. Çünkü defterin kitap olmuş hali elimizdeki.

Yani “yazmalı” kelimesini eşelediğimizde karşımıza çıkan diğer anlam “elle yazılmış kitap”😊Ya da yine el emeği ile üretilmiş “yazma” yani “yemeni”. Ezcümle , “eller” işin içinde bi’ şekilde. Neyse fazla dağıtmayayım konuyu.

Kafka, Proust, Sait Faik, Orhan Kemal, Flaubert dahil yazar ve eser adları da eşlik ediyor cümlelere ve metin parçalarına. Benimki de lâf mı yani şimdi. Elbette eşlik edecek yazmaktan söz ediyorsa bir metin , onu yazan biri de illâki olacaktır.

Yazmak savunmaktır.” ile başlayıp “Yazmanın bir amacı da yazarın kişisel dönüşümüdür.” ile nihayet bulan 43 adet deneme metinciklerinden oluşan bu kitabı “bi’ ara” okursunuz belki.

Bu kitabı görmüştüm ama almamıştım. Demek okumam gerekiyormuş ki, abone olduğum #birkutukitap ın Eylül/2018 seçkisi içinde bana ulaştı.

Uyku tutmayan geceme ve ruhumun huzursuzluğuna eşlik edip #birgıdımferahlık verdi.

Arada bi rahatlık isterseniz ve yanında biraz da didaktik olmayan bilgi olsun derseniz bu kitap olsun elinizdeki diyorum. Sevgimle ilettim 😉

Alıntılar:

✍”Yazılarımızı kendimizle birlikte sonsuz boşluğa armağan ederek bu dünyadan çekip gideriz. Bizden sonrası sonsuz boşluktur, evrendir.” sf.15

✍”Yazmak, köşeye sıkışmış insanın tepkisidir. Orada, gidebileceği başka bir yer yoktur onun. İster istemez, bu binlerce yıllık kurtuluş yöntemini dener ve hikâye anlatır; ya da dinler. Dışarıda savaşlar, hastalıklar, yangınlar vardır. Ya da kar günlerce yapmış ve yolları kapatmıştır. Bu durumda aslında gidilecek gerçek/ fiziksel bir yol kalmamıştır ve ölüm düşüncesi de eldedir elbette. Daha az yalnız ölmek için bundan daha iyi bir fırsat bulunamaz.” sf.21

✍”Yazar, toplumsal baskı karşısında, dil aracılığıyla düşünsel özgürlüğünü arayan kişidir. Ama onun arayışı yalnızca kendisinin kişisel özgürlüğüne yönelik değildir. Özgürlük, öbür yazarların özgürlüğü düşünülmeden tamamlanamaz.” sf.57

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s