LEMOINE VAKASI | MARCEL PROUST

LEMOINE VAKASI |L’AFFAIRE LEMOINE | MARCEL PROUST ( 1871 – 1922 )

Selâmlar!

Hiç aklımda olmayan başka biryerde de görmediğim bu novellayı dün Kırmızı Kedi Beşiktaş’ta rafların birinin kenarında gördüm, alıp inceledim. İlginç geldi doğrusu, aldım ve gece okumaya başladım.

9 makaleden oluşan bir novella bu; Proust’un notuna göre, elmas yapımının sırrını bulduğunu iddia edip insanları dolandıran ve sonra da 1909 yılında 6 yıl hapse mahkum edilen Lemoine davası ile ilgili kaleme aldığı bu makaleler aslında bir “pastiş” imiş. Şimdi bu novelladan öncelikle bu terimi öğrendim. Neymiş peki “Pastiş” ?

➡️Seçkin bir sanat yapıtının taklidi.

➡️Pastiş yaparken bir eser taklit yoluyla yüceltilir.

➡️Pastiş yaparken bir eseri doğrudan kullanmazsınız.

➡️Taklidi anlamak için önceki eseri bilmek gerekir fakat bu gönderme taklit olduğu için pastiş içerisine yedirilir.

Durum budur efendim…

Diyor ki Proust:

“… belli yazarların tarzını taklit edeceğim birkaç kısa makalenin ortak konusu olarak bir akşam tamamen şans eseri seçtim.

Yani bu türde birşey yazacakmış zaten, bu dolandırıcılık olayı kamuoyunda çok dikkat çekince bu konuyu seçerek uygulamış bu yöntemi.

Şimdiii yukarıda, taklit edilen eserleri bilmek gerek ama bu gönderme pastiş içine yedirilir diyor ya, ben de diyorum ki o eserler bilinse belki daha iyi mi anlaşılır metin? İlk kez tecrübe ettim bu tarzı, ilginç oldu gerçekten. Aslında isimlere / kişilere çok takılmadığınızda keyif bile alınır metinden. Hatta Zola’ya tekme tokat giriştiği yeri okuyunca güldüm de. Kendiyle de alay etmiş Proust. Makalelerde kimler var; Balzac, Gustave Flaubert, Ernest Renan vb.

Uzuun cümleleri okurken, Proust okuyanların yazdıkları yorumları hatırladım bu arada😄

Haziran okumalarımda olmayıp araya kaynak olan ilk kitaptı bu, bir tane daha var böyle bir kitap onu da bi ara paylaşırım.

Daha önce de dediğim gibi değişik bir tecrübeydi ve bir yöntem öğrendim bu kitaptan. Ancak ilgi duyanlara önerebilirim. Yoksa beni coşkuya boğmadı. Hoş “coşkuya boğulmak” da doğru bir tabir değil bir eser için ama uygun bir ifade bulamadım hissiyatımı anlatmaya. Sanat yapmış Proust. İşin içinde olan biri daha iyi kavrar belki bilmiyorum🤔 Bu yüzden okuduğum metnin tadını çıkarmaya baktım. Anladınız siz beni sevgili okurlar😊

Esen kalın ama hep kitapla kalın! Sevgimle ilettim🍃🌻

🥀”…saygınlık tüm yaşam boyunca edinilir, bilime, insanlığa atfedilir.”

🥀”Bizler renklerin bize gösterdiklerinden dolayı değil, bizler renklerin bize kurdurduğu hayallerden dolayı etkileniriz.”

🥀”arkadaşları Marcel Proust’un talihini yerle bir eden bir çöküşün, elmas hisselerindeki düşüşün ardından kendisini öldürdüğü haberini Lucien’e verdiler.”

🥀”Bizler, bir devrin yaratıcılığının hiçbir zaman tamamlanmayacak olan bir şaheserin başlangıcının olduğu taslaklarız.”

🥀”Gittikçe azalan yetenek ve akıl yoksunluğu, bizim bu lanetleri hak ettiğimizi düşünmemize neden olur;”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s