Ölmeye Yatmak | Adalet Ağaoğlu

Ölmeye Yatmak | Adalet Ağaoğlu ( 1929)
Dar Zamanlar Üçlemesi 1.Kitap

Yolu sayfama düşen kitap dostları Merhaba!

Sabah saat 07.22 ile 08.49 arası bir zaman diliminde ve bir otelin 16.katındaki odadayız, pardon biz değil, Doçent Aysel orada. Ve aklından:

Ölüm bazen o denli çabuk gelmiyor. Ölümle savaşmak gerekiyor. Gülünecek en uygun anda gülmeyi kasıklarıma hapsedişim bundandır belki. Ölmeye yatarken ölümle savaşmak gerekeceğini düşünmemiştim.” cümleleri geçiyor.

Eh yani sadece bu cümleler geçmiyor Aysel Hocanın zihninden. Şöööyle bi çocukluğuna doğru uzanıyoruz oradan ve hoop bir köy okulunun müsameresindeyiz. Aysel Hocanın sınıf arkadaşlarını, öğretmenini, köyün eşrafını tanıyoruz. Yani dostlar bu roman, 1 saat 27 dakika gibi “Dar bi Zamanda” hem bulunulan zamana hem de geçmişe gidip gelinerek kurgulanmış 13 bölümden müteşekkil bir roman.

Cumhuriyetin kuruluşuyla başlayan modern bir ülke yaratma çabaları içinde yaşanan toplumsal ve siyasi sıkıntılarına paralel olarak, dünya çapında gerçekleşen olayları ve bunların ülkemize yansımaları oldukça detaylı bir şekilde verilmiş kurguda. Örneğin ekmek ve şeker karnesinin kullanım şekilleri, yayımlanan bildiriler vb. Adeta bir belgesel / inceleme kitabı gibi. Bu anlamda biraz sıkıcı geldi bana. Gerçek tarih ve kurgu karışımı güzel romanlar okudum ama bu eserde sanki kurgu kurban edilmiş gibi geldi bana. Yoksa anlatılmak istenen şey gayet güzeldi. Akademisyen Aysel’in ve sınıf arkadaşlarının, ilkokuldan meslek sahibi oluncaya kadar geçen zamanda, yaşadıkları ortamların da etkisiyle hem kişiliklerinin nasıl etkilendiğini hem de nelere maruz kaldıklarını merakla okuyorsunuz.

Aysel’in şahsında bir de “modern kadın” imgesinin nasıl yorumlandığına, ne beklendiğini de görüyorsunuz.

Sayın Ağaoğlu’nun Dar Zamanlar Üçlemesi’nin 2.kitabı, Bir Düğün Gecesi’ni geçen yıl okumuş ve sevmiştim. Ölmeye Yatmak, serinin ilk kitabı. Acaba bir alt-yapı olsun diye mi bu kadar detaylı yazmış ilk kitabı diye merak ettim doğrusu. Okurken sayfa atlama hissi yarattı bende ama sabredip devam ettim. Elbette ki bunlar kişisel düşüncem, haddimi de aşmak istemem. Sadece okurken bende yarattığı hissiyatı paylaşmam gerekiyordu.

Bu arada “Dar Zamanlar” ifadesini iki anlamda yorumlayabiliyoruz. Birincisi güncel olan zaman dilimi ki burada 1 saat 27 dakika gibi bir süre, diğeri Türk toplumunun ve dünyanın ( Almanya, Fransa, Japonya, Rusya, Çin vb.) içinde bulunduğu zor zamanlara atfen ( Dar) kullanımı.

Neden zor zamanlar? Çünkü savaş var, ekonomik sıkıntılar var, Türkiye savaşa girmiyor ama ekonomik sıkıntı içinde ayrıca Cumhuriyetimizin modernleşme çabalarının aldığı tepkiler vs.
Bu “Dar Zamanlar” ın çift anlamlı oluşunu kendim bulmadım. Okuma Atölyesi’nde Sevgili Jale Sancak hocamız Bir Düğün Gecesi’ni konuşurken belirtmişti.

Ezcümle diyorum ki seriye ilk kez başlayacaksanız bu kitap için sabırlı olmanız gerekiyor. Serinin 2.kitabı daha akıcı gelmişti bana. 3.kitap Hayır’ı Haziran okumalarıma sokar mıyım yoksa Temmuz’a mı kalır emin olamadım.

Benden bu kadar 😊Elçiye zeval olmazmış. Yazmak istediğim kimi şeyleri, okuma zevkiniz ve keşfiniz için yazmadım tadı kaçmasın diye ama üstünde konuşulacak çok konu var bu romanda😉🤔Esenlikle efendim 🙋🏻‍♀️💜💛📚

Alıntılar 📚✏

Kalan sağlara sevinmek. Her zaman sevinilecek bir şey bulmak… Artık sevinecek bir şey bulmak istemiyorum demek. Geleceğe inanmakla Pollyannacılık arasındaki çizgiyi kesinlikle ayırmak…” sf.121

Saatin yüreğini dinliyorum. Durmuş. Evet. Ben ölümü beklerken, o ölmüş demek! Ölebilen tek şey bu. Zaman.” sf.283

Bir soru deyip geçmemeli. Kişiyi düşünmeye zorlayan bir şeydir küçük bir soru.” sf.355

Şimdi yanlışları gördük. Doğruları kurmak gerek.“sf.371

Demokrasi, günlük politikaya göre durmadan değişen bir temelsiz ilkeler yığını mı, yoksa kaçınılmaz olan bütün değişimleri insanın özgürlüğüne ve yücelmesine doğru yöneltecek bir temel görüş, bir fikir mi? İnsanı özgürleştirmek için canı-kanı olmayan ilkeleri koltuk değneği etmek yeterli mi?

sf.381

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s