Fernando Pessoa’nın Son Üç Günü | Antonio Tabucchi

Fernando Pessoa’nın Son Üç Günü | Antonio Tabucchi (1943 – 2012 )

Bir Pessoa hayranı olan ve eserlerini İtalyancaya çevirip editörlüğünü de yapmış Antonio Tabucchi bunlarla yetinmemiş bir de yazarın / şairin / ressamın ölmeden önceki son 3 günü için bir novella yazmış efendim.

Böyle selâmsız sabahsız giriş yaptım farkındayım, mazur görünüz;

Selâmlar kitap dostları🙋🏻‍♀️

Tabucchi’nin aldığım diğer kitaplarına bu kitabı niçin ekledim, önce onu söyleyeyim, çünkü bendeniz, henüz, hiç Pessoa okumamış ama kitaplarını hazır etmiş bir okur olarak, bir yazarı başka bir yazarın kaleminden kurmaca da olsa tanımak istedim. B2.Ziyaretçi➡️Bernardo Soares (yazar)ütün sebep budur🤓

Tabucchi bu kitapta, öyle bir kurmaca yapmış ki, Hepatit hastalığından hastaneye yatan ve ölmek üzere olan Pessoa’yı, yarattığı kimlikler ziyaret eder ve içini döker. Dolayısıyla benim gibi Pessoa cahili bir okur olarak, bu ana kimliklerle ve özellikleriyle tanışmak çok şahane bir tecrübe oldu doğrusu.

Evet, Pessoa farklı kimliklerle farklı türlerde eserler vermiş. İşte bu “çoklu kimlik” üzerine farklı kaynaklar farklı şeyler söylüyorlar. Fakat Tabucchi’nin bu eserine bir önsöz yazan Tiziano Colusso bana ilginç gelen bir saptama yapmış. Şöyleki:

Temelde, Katoliklik ve Hıristiyanlıktaki biricik ruh fikriyle, tek ve bölünmez ruhla mücadele etti Pessoa. Pagan dinlerdeki çoğul ruhun dönüşünü arzuladı. (… ) Portekiz’in özel konumuna bağlı yalnızlığıyla, sorunun felsefi düzeyini sezebilmiş ve pagan inançların canlandırılması yoluyla ruhun çoğulluğu üstüne düşünmüştür. Pessoa’nın getirdiği büyük yenilik de budur.” diyor Calusso.

Tabucchi ise: “Çoğul ruh kavramının yazarlığımda çok önemli bir yeri olmuştur.” demiş.

Bu minik Cep kitabını toparlamam gerekirse:

1.Gün➡️28 Kasım 1935

1. Ziyaretçi➡️Alvaro de Campos (şair)
Bu öyle bir şair ki, Pessoa’nın tek aşkı Ophelia ile ilişkisinin bitmesine neden olur. Campos’un,”sana hiç göstermediğim bir sone yazdım, seni rahatsız edecek bir aşktan söz ediyor, çünkü bir delikanlıya ithaf ettim, İngilterede sevdiğim ve aşkıma karşılık veren bir delikanlıya” sözlerinden eşcinsel kimliğe sahip olduğunu anlıyoruz. Yazdığı şiirlerin ise fütürist, nihilist tarzda olduğunu anlıyoruz konuşmalarından.

2. Ziyaretçi➡️Alberto Caeiro: Pessoa, Caeiro’ya “Üstad” vasfını vermiş. Üstelik kendisine babalık ettiğini belirtmiş. Gerçekten de Pessoa babasını 5 yaşındayken kaybetmiş.

➡️“… sizi her zaman babam olarak kabul ettim, düşlerimde bile babamdınız, iç alemime hayat veren siz oldunuz.” dese de sonrasında şöyle çizer ana çizgisini yani Tabucchi öyle yazmış 😊

… işin doğrusu bir kılavuza ve bir pıhtılaştırıcı maddeye gereksinim duyuyordum, yoksa yaşamım bin parçaya bölünecekti, sayenizde bir bütünlük buldum, aslında baba ve Üstat olarak sizi ben seçtim.

📌Ve unutmadan belirteyim, Alberto Caeiro, Pessoa’nın 8 Mart 1914 yılında ortaya çıkardığı ilk kimlikmiş.

2.Gün➡️ 29 Kasım 1935

1.Ziyaretçi➡️Ricardo Reis (doktor)

2.Ziyaretçi➡️Bernardo Soares (yazar)

Huzursuzluğun Kitabı’nın yazarı. Bu bölüm kitabın en uzun bölümü. Oradaki bazı tanımlamalara bayıldım ve Tabucchi’ye bir kere daha hayran oldum💖

…sözcükleri tuval boyayan fırçalar gibi kullandım, paletim de Lizbon’un tansökümü ve günbatımıydı.

3.Gün➡️30 Kasım 1935

Ziyaretçi➡️Antonio Mora (Panteist filozof)

Eveet! Bir minicik kitap için epey uzun bir yorum oldu farkındayım ama değer diyorum. Böylece Fernando Pessoa okumalarına bir altyapı olmuş oldu açıkçası.

Kesinlikle ve içtenlikle öneriyorum elbette hele ki benim gibi daha önce Pessoa okumadıysanız. Okuyanlar da okusunlar tabiki, eminim onlara daha çok şey ifade edecektir 👌👏🤓😇

Bu kitabı çeviren Sayın Münir H.Göle’ye de teşekkürler!

Sevgimle ve şevkimle ilettim💖

Sağlıkla, huzurla ve her daim kitapla kalınız diyorum🙋🏻‍♀️📚

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s