Tristano Ölürken | Antonio Tabucchi

Tristano Ölürken | Tristano Muore| Antonio Tabucchi ( 1943-2012 )

Cümleten Merhaba!

Tristano Ölürken, okuduğum ikinci Antonio Tabucchi romanıdır. Bu yazarla tanışmam, Jale Sancak hocamızın okuma atölyesi için seçtiği Pereira İddia Ediyor isimli kitabıyla oldu ve çok beğendim. O da bir eleştiri kitabıydı. Baskı dönemlerinde basının haliyle ilgiliydi. Ve yazarı konuşurken bu kitabının da adı geçince diğer kitaplarıyla birlikte bunu da almıştım. Üstelik aklım kalmıştı, okumak bu seneye kısmet oldu. Tristano Ölürken, okuduğum diğer kitaba göre daha sert ve etkileyici tespitler içeriyor. Ciddi bir savaş karşıtı olmanın dışında bir var olma, Tanrı sorgusu, başka bir dünya yaratm, düşlemek ➡️”varlığın zindanını aşmak”, yazmaya, sözcüklere ve gerçeğe, yaşama dair pek çok konu 165 sayfaya muhteşem bir kurgu ile sığmış efendim. Daha ne olsun!

Tristano, madalyalı bir savaş kahramanıdır ve bacağındaki kangren nedeniyle ölmek üzeredir. Hayatını anlatırken bir yazarın, onun anlattıklarını not alıp sonra roman yapmasını ister. Anlatımlarını genellikle ‘yazar’ diye hitap ederek yapar, isim belirtmez. Lâkin bu anlatılanların ne kadarı düş ne kadarı gerçektir. Çünkü Tristano ağrıları için morfin yaptırıp, ağrı kesiciler içmektedir ve kimi zaman karabasanlar görmektedir. Biz de okur olarak, onunla birlikte gel-gitler yaşarız. Anlattıklarının ses kaydı olarak kalmasını istemez yazıya dökülmesini ister. İşin ilginç yanı ise çağırdığı yazar, kahramanı Tristano olan bir roman yazmış, o kitapla ödül almış ve filmi yapılmıştır. Tristano, bu anlatımlarda ona da atıflar yapar.

Yazarımız Tabucchi aynı zamanda bir oyun yazarı. Yazdığı romanlar pek çok dile çevrilmiş olup filme çekilenler de varmış içinde. Hatta ve hatta kendisi ünlü yazar Fernando Pessoa’nın İtalyanca çevirmeni ve editörü imiş. Hal böyle olunca romandaki hiç konuşmayıp sadece dinleyen yazar acaba yazarın kendisi mi diye düşündüm.

Tristano şöyle diyor yazara:

Bazen seni bir parçammış gibi düşünüyor ve sana anlattıklarım, anlatan ben olduğum için benim mi, yoksa yazan sen olduğun için senin mi diye kendimi sorguluyorum… Öyküler anlatanlara mı yoksa yazanlara mı aittir? Sen ne dersin?

Düşündüğüm bir diğer şey ise şu; hani bir söz var ya, “sinek küçük ama mide bulandırır” diye. Hah işte kurguda Tristano’nun odasında, romanın başından sonuna kadar bir sinek var dolanıp duruyor. Acaba Azrail mi diye düşündüm, ya da Tristano’nun ruhu sineğe mi geçecek sonunda diye.

Yine de bütün kötülük ve karamsarlığa rağmen, romanın başından sonuna kadar pek çok yerde tekrar eden ve umut etmeyi bırakmamak gerektiğini vurgulayan ve benim de bayıldığım cümleye sığınıyorum yazar gibi ve diyorum ki: “yarın başka bir gündür.

Neyse efendim çok uzattım , edebiyat sever herkese bu “sıkı” kitabı okumalarını içtenlikle öneriyorum. Zira çok çok sevdim. Daha önce Tabucchi okumamış olanlar, isterlerse Pereira İddia Ediyor ile de tanıyabilir yazarı. Sevgimle ilettim.

Alıntılar:

📌”yaşam neden ya öyle ya böyle olsun, hiç sordun mu kendine?

📌 “…özgürlük lastikli bir sözcüktür, bilmem senin için de aynı anlamı mı taşır, belki öyledir ama birinin ağzından çıkan bir sözcük bir başkasının ağzında anlamını değiştiriverir.” sf.66

📌”kahraman olmak kolay iş değildir, bir milim öteye gidersen kahraman olursun, bir milim beriye kaydın mı alçağın biri sayılırsın, bu bir milimetre işidir.” sf.78

📌”Konuş, arkadaş, demen gerekir, konuş, sen özgür bir insansın, senin sözün kutsaldır ve kimse senin sözünü yok edemez, gerçek özgürlük budur ve özgürlüğü seven bizler hep bunun uğruna savaştık, sen konuşabilesin, sen özgür fikirlerini dile getirebilesin diye, konuş,..” sf.93

📌”çünkü yüreklere olduğu gibi, düşlere de buyurulmaz, ancak onların istediği gibi yaşanılır…” sf.125

📌”çünkü insan yalnız dıştan değil, özellikle, içten içe ölür.” sf.148

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s