Hafız’ın Yolculuğu | Jan Potocki

Hafız’ın Yolculuğu | Lé Voyage de Hafez | Jan Potocki ( 1761- 1815 )

Selâmlar!

#çantamdakikitabım olan Hafız’ın Yolculuğu #okudumbitti 👌💙

Farklı başlıklara ve farklı uzunluklara sahip 31 öykü gibi görünse de aslında birbirinin devamı bir yolculuk hikâyesi okuyorsunuz.

Jan Potocki Polonya doğumlu, soylu bir Leh ailesinin çocuğuymuş. Kuzey Avrupa’ya, Fas’a, Mısır’a ve Türkiye’ye yolculuklar yapmış. Slav arkeolojisinin kurucusu olarak tanınmış, dil ve tarih konularında araştırmalar kaleme alıp, bilimsel deneyler gerçekleştirmiş. Polonya’nın bağımsızlığı için mücadele etmiş, 1815’teki intiharından önce tek romanı Zaragoza’da Bulunmuş El Yazması‘nı tamamlamış.

Biyografisi bunları söylüyor.

Geleyim okuduğum bu öykü kitabına; farklı uzunluklardaki bu öyküleri çok beğenerek okudum. Masalsı, gizemli ve merak ettiren Doğu Öyküleri.

Ve her birinde , yolculukla beraber farklı kişilere ( farklı önemde) rastlayarak farklı dersler içeren öyküler. Bitirseniz bile geri dönüp kendini tekrar okutan türden bilge mesajlar var. Hangi konularda? Farklı yöntemler deneme, görünene ve söylenene kanmama, kendini ve toplumu tanıma, her kademe israf, iyilik- kötülük vb.

Daha önce de yazmıştım, tesadüfen aldığım kitaplar konusunda şansım yaver gidiyor ve hiç pişman olmadım diye. Bu kitap da sevdiğim kitaplar arasına girmiş oldu. Tabiki okumanızı tavsiye ederim 😄
Hafız, Bektaş ve diğerleriyle tanışın isterim…

İçtenlikle ilettim efendim. Huzurlu okumalar diliyorum herkese🌼🙋🏻‍♀️🕯

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

🕯”Mısır piramitlerini uzaktan gördüğünüzde, başları göğe değiyor sanırsınız; yaklaştığınızdaysa, üzerlerinde çakallarla yarasaların dolaştığını görürsünüz.

🕯”…sadaka gökten düşen rahmet gibidir. Hep aynı yere düşecek olursa, yarardan çok zarar getirir; buna karşın, damlalara ayrılırsa ve yağmur olarak yayılırsa, tüm ülkeyi verimli kılar.

🕯”Musul halkı komşuları gibi olmak istiyorsa, onların yaptığını, onlardan daha farklı biçimde yapması gerekiyor. Sağ eli olmayan bir çolak düşünün; komşuları sağ elini kullanıyor diye sol elini kullanmaya hiç yanaşmasa, buna ne buyururdunuz?

🕯”Merak, tutkuların belki de en çabuk eskiyenidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s