Ah Mercimeğim  | Mustafa Çiftci 

Ah Mercimeğim | Mustafa Çifci  | Öykü

🌾🌾🌾

Selâmlar! 

#okudumbitti diyorum bu öykü kitabını da📚

Epey olmuştu alalı ama bekliyordu doğrusu 🙈

E nereden gaza geldin derseniz; #bookstagramların hiperaktifi sevgili Ebru Aykaç okuyup yorum yazınca “e bende de var bu kitap yahu” dedim, o arada başka bir #bookstagram Sevgili Ebru Loğoğlu ben de okuyacağım deyince hepten coştum! Gördüğünüz yorum çıktı ortaya😋 

Hadi gari isteyen okuyuversin geri kalanını😉

👇👇👇👇👇👇

İnsanın içinde bir ses varmış, öğrendim. O ses hiç susmazmış, öğrendim. O ses kadar zalim, o ses kadar hain bir şey yokmuş, öğrendim.” 

deyip için için kendinde yedi yaş büyük Aslı’sına yanan çakma Kerem, efendi ağa, yeni yetme sevdalı. Öyle bi sevdalı ki değme delikanlılara taş çıkartır haaaa! Bi oturuşta iki kıymalı pide yiyip yalanan ‘gobel’, sevdasından bir kıymalı pide yiyip köşesine çekilir oldu😂😂 Bakmayın güldüğüme sağlam çocuk çıktı helâl sana bee dedirtti billâh👏💓 

Bu en 1.öykü : Ah Mercimeğim… Okuyan sonunu öğrenir diyorum😄 Böyle durumlarda merak kediyi öldürmüyor efendim, rahat olun, meraklanabilirsiniz 🤗

🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾

Yaşım dokuzdu amma aklım on beş! Ben o yaşta kamyondan karpuz indirilmesine, babamın yemeğinin hazırlanmasına, para üstü hesaplamaya, yani aklınıza gelecek her türlü çırak işini yapmaya alışmıştım. Her şeyi, neye gülüp neye gülünmeyeceğini bile babama bakarak öğreniyordum.” 

diyen okumaya hevesli ama nüfus  kâğıdı olmadığı için okula gidemeyen Baki ne yaptı dersiniz👏📚👌kendi göbeğini kendi kesti ve okula kaydolmaya gitti ya köftenin oğlu. 

Devamı öyküde💙 Baki’nin öyküsü kitaptaki 2.öykü : Baba Neredesin? başlığıyla😉

🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾

Ve 6 öykünün içinde en sevdiklerimden diğeri; 

Hocanın çocuğu olmamış ya, bizi oğlu gibi beller; yazık adama dedi. “Babamın çocuğu var, okşamaz; hocanın çocuğu yok, bizim başımızı okşar” dedim. Kimi bilemez kimi bulamaz!” dedi Zakir. 

Ya işte bunlar iki tatlı kankalar yani öykünün başlığıyla Bacanaklar😃

Zakir, öğretmen olmak istemez çünkü evdeki kalabalıktan yılmıştır. “Bir de okul kalabalığı çekemezmiş” 😃 İmzası senettir diye mühendis olmak ister. Kankasının hayali doktor olmaktır, çünkü kurban bayramında kesilen etin her yerine bakar, incelermiş köftehor. “Ha adam eti ha davar eti” diyor 😂 Bakmayın kahkaha attığıma hüzünlü hikayeleri var bu Bacanakların! 

Sonunu okuyan bilir he mi? 😄 

Ezcümle Sayın Mustafa Çiftci, oldukça sade ve sıcak bir anlatımla ki bu sıcaklık yöresel kullanımlarla ve metaforsuz anlatımla sağlanmış, çok güzel 6 öykü yazmış. 

En sevdiklerim, içimi ısıtan, burnumun direğini sızlatan, tebessüm karması kahkaha attıran, alıntı paylaştığım ilk 3 öykü oldu! 

Rahat okunuyor, çünkü metaforu yok ya da ben algılayamadım🤔 Olduğu gibi yazılmış kelimeler ve yöresel ifadeler. 

Bilmediğim şeyler öğrendim👉 ecik, it ayağı yemiş gibi gezmek, itin taştan korktuğu gibi, lacivert duruş, cücük, civildeşmek, vulu vulu ağlaşmak, çörüz vb.

🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾

Eveet, öyküseverlere gönül rahatlığı ile öneriyorum👌📚 Elçiye zeval olmazmış, ilettim efendim🤗💙Huzurlu 🌉geceler ve güzel bir hafta diliyorum herkese! 

Sağlıkla, muhabbetle ve tabiki hep kitapla kalınız📚

#kitap #okudumbitti #okumahalleri #neokudum #okuyun #kitapperest #kitapönerisi #blog #blogger #çiğdemiskent #kitapyorumu #edebiyat #öykü #iletişimyayınları #kitapsevgisi #ahmercimeğim #book #bookstagram #bookworm #shortstories #literature #bibliophile #bookish #bookaddict #reading #readingaddict 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s