Yürümenin Felsefesi | Frédéric Gros 

Yürümenin Felsefesi  | Marcher, une philosophie | Frédéric Gros 

🙋‍♀️📚💙Merhaba! 

Yeni bir haftaya muhteşem bir kitabı bitirmenin huzuru, keyfi ve mutluluğu ile başlıyorum bendeniz 😊 

#okudumbitti dediğim bu kitabı çeviren Sevgili Kolektif Kitap ailesine teşekkürü borç biliyorum…📍Not: Önceki cümle takdir içerir reklam değildir, kendilerini tanımam 😎

Bir okur olarak ben bu kitabın📚 önünde saygıyla eğiliyorum💫🏅🎀🏆Bendeki 3.baskıdır; bir “düşün” kitabı düşünün ki, Türkiyemizin şu ikliminde 4.baskıyı yaptı👏Çok mutluyum! 

Evet, bu kitap alınmalı, el altına konmalı ve bölüm bölüm – belki araya başka kitap alma ihtiyacı duyabilirsiniz – sindirerek okunmalı. Bundan zinhar “sıkıcı” anlamı  çıkmasın, çünkü bu güzellik her satırı merakla okuttuğundan çabuk ilerleyemedim. Tam 5 gün sürdü 🤗

✏Notlar aldım, dipnotları eşeledim🙈 Epey bi kitap listesi çıktı; kendime kızdım okumadıklarım için!

Neyi anlatıyor? 

Aslında İngiliz şair Wordsworth için söylenen bir cümleyle tanımlayayım:

➡️” bacaklarını felsefenin hizmetine sunan ” kişileri anlatıyor!

Nietzsche, Rousseau, Rimbaud, Thoreau, Nerval, Kant, Wordsworth ve sonu Gandi… Farklı tarzda yürümeyi tercih eden bu felsefecilerin, bu eylemlerinin düşünce yapılarını nasıl etkilediği ve hayatlarındaki aşamalarda neler yaşadıkları verilmiş kimi yerlerde eserlerinden alıntılarla ki beni etkileyip kaleme kağıda sarılmama sebeptir. Ciddi bedel ödeyenler var; intihar edenler, taşlananlar, dışlananlar vb.

Metinlerde öyle güzel ifadeler var ki inanın her birini paylaşasım geldi ve paylaştım da ancak bir süre sonra bıraktım. Ne desem az gelir; kendinize bir iyilik yapın ve alın bekletmeden okuyun. 

Neye dayanarak aldım bu kitabı inanın hatırlamıyorum ama kesinlikle  #okudumokuyun diyorum 👏🏆🏅

Ama kimlere? Bu tarz sevenlere! Sevmeyenler de okusun tabiki😂 çünkü sıkmıyoor, hem de güzel bir giriş olur onlar için😉 🐞🦉🐛

🌹☘🍃🌱🌳Haftanız güzel geçsin, sevgimle 💖ilettim! 

Alıntılar 👇👇👇👇👇👇👇👇

✏”Kendine hakim olma ustalığı, bütün varlıklara karşı eksiksiz bir sevgi beslemenin ve şiddete başvurmamanın koşuludur.” 

✏”Disiplin, imkânlı olanın ısrarla tekrarlanmasıyla fethedilen imkânsızlıktır.” 

✏Gün hiçbir zaman bir irade eylemi olarak başlamaz; tereddüte yer bırakmayan bir kesinlikle doğar. Sabah yürümek, doğal başlangıçların gücünü anlamaktır. 

✏Sağlık kendini sabahlara duyulan sevgide belli eder.

✏Her şey yeniden başlar, yeniden yola koyulur ve ışık, gecenin yanında geçmişi de sürükleyip götürür.

✏”Kin, güvensizlik ve nefretin kaynağı ilkel vahşilik değildir. Dünyanın yapay bahçesine hapsolmuş bu duygular bize aşılanmıştır ve o zamandan beri hiç durmadan tomurcuk vermeye, yeşermeye ve tabiatında merhametli olan yüreklerimizi boğmaya devam etmektedir.”

✏”Onca felsefenin, insaniyetin, nezaketin ve haşmetli vecizenin ortasında, yanıltıcı ve boş bir dış görünüşten, faziletsiz şereften, irfansız akıldan ve mutluluk barındırmayan hazdan başkası yok elimizde.”

#felsefe #yürümeninfelsefesi #Marcher #unephilosophie #fredericgros #okumahalleri #kolektifkitap #okudumbitti #kitapönerisi #kitaplarındünyası #kitapyorumu #kitapkurdu #kitapsevgisi #kitaptutkusu #okumaknefesalmaktır #blogger #çiğdemiskent #birgaripokur #book #booklove #booklover #avidreader #bibliophile #philosophy 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s