İkarus ya da Bilimin Geleceği  | Bertrand Russell 

Icarus or The Future of Science | Bertrand Russell

İkarus ya da Bilimin Geleceği isimli deneme; matematikçi, felsefeci, tarihçi, toplumsal eleştirmen, politik aktivist vb pek çok şapkası olan Bertrand Russell’ ın okuduğum ilk eseri sanırım. Kısa daha doğrusu öz , ana hatlarıyla ve anlaşılır biçimde bilimin gelecekteki etkileri üzerine bir çıkarım içeriyor.

Aslında hiç aklımda yokken bugün başlayıp bitirdiğim bir kitapçık oldu. Sebebi, kitabın arkasında okuduğum şu satırlar:

👉 “Bilim erdemin yerini alamaz; iyi bir yaşam için akıl kadar kalp de gereklidir. Kalbin olmadığı yerde bilim, insanı sadece daha akıllı bir şeytana dönüştürür.”

Russell’ın bir özelliği de savaş karşıtı ve antiemperyalist oluşu. Düşünürün çok önemli bir endişesi var:

Bilimin, insanları mutlu etmektense egemen grupların gücünü artırmak için kullanılacağından korumamız gerektiğini düşünüyorum” diyor.

Valla haksız da sayılmaz! Zaman içinde bilimde meydana gelen değişimler kısmen iyi kısmen kötü olmuştur demekle birlikte bahsettiği bilimi 3 gruba ayırarak inceliyor bu kitapta:

1- Fiziksel Bilimlerin Etkileri

2 – Örgütlenmenin Artışı

3 – Antropolojik Bilimler
Gelecek projeksiyonunu nedenleri ve olabilecek sonuçlarıyla tartışmış. Hatta soy ıslahı ile ilgili bir düşünce var ki benim zaman zaman uçuk da olsa yakın çevremde dile getirdiğim fikre yakındı doğrusu 🤔

Bir de evrensel politikacılar ile ilgili bir önerisi var çok güldüm.

Velhasıl okunası keyifli bir metindi, ilgi duyanlara öneririm👌

Pekiii, bu İcarus ne âlâka diyorsanız; işte o Yunan mitolojisinden bir kişi. İkarus, Yunan mitolojisinde usta bir zanaatkâr ve sanatkâr Daidalus’un oğlu! Tanıdık geldi mi bilmem 😉 Evet, bitirdiğim Joyce romanının kahramanı Stephen’ın sanatçı yönüne referansla, soyadı bu kişiden geliyor.

İkarus, bilimin hırslara alet edilerek yok oluşun simgesi bu metinde. Nasıl olduğu kitaptaki dipnotta mevcut ancak merak ettiyseniz, ve bu kitabı okumaya niyetiniz yoksa araştırabilirsiniz elbette.

Sevgimle ilettim📚💗

🕯 Bir nefeslik düşün molası vermek isteyenlere öneriyorum bu kitapçığı 😗💝

Alıntılar:

👇👇

🕯Belki bir gün politika daha rasyonel hale gelebilir; ama şu ana kadar bu yönde en ufak bir işaret yok.

🕯Sorunlarımızın nedeni örgütlerin çokluğu değil, türü ve amacı.

🕯Ekonomik güç özel bir takım ellerde olduğu sürece kaynakları kontrol eden bir azınlığın dışında kimsenin özgürlüğünden bahsedilemez.

🕯İnsanların kolektif tutkuları temelde şeytanidir; bunların en güçlüleri, diğer gruplara karşı yöneltilmiş nefret ve rekabettir. O halde, şu anda insanlara kolektif tutkularını tatmin etmek üzere güç veren her şey kötüdür. Bu yüzden bilim medeniyetimizi yok etme tehlikesi barındırıyor.

 

 
#kitap #okudumbitti #okumahalleri #neokudum #okuyun #felsefe #kitapönerisi #kitapyorumu #denene #bertrandrussell #düşünce #Icarusorthefutureofscience #bgstyayınları #kitapkurdu #kitapperest #kitapsevgisi #book #bookstagram #bookworm #booknerd #bibliophile #bookish #bookaddict #reading #readingaddict #philosophy #essay

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s