Gözünü Kapat ve Gör| James Joyce 

📚Veee Haziran ayının son kitabını da #okudumbitti 👌 Ünlü İrlandalılardan biri 😉 Hemşehrisinin aforizmalarını okuyup onunkini okumasam olmazdı… Buyurun tadımlık James Joyce ziyafeti… Farklı eserlerinden derlenmiş, başarılı bir çeviriyle ✍📚

🕯Hoş geldin Yaşam! Tecrübenin gerçekliği ile bininci kez yüzleşmeye; türümün henüz yaratılmamış vicdanını, ruhumun demirci dükkânında biçim vermeye gidiyorum. 

🕯Ağzım çürümüş dişler ile ruhumsa çürümüş hırslarla dolu.

🕯Her Yaşam, sayısız günde gizlidir. Gün üstüne gün geçer. Kendi içimizden geçip giderken hırsızlarla, hayaletlerle, devlerle, yaşlı adamlarla, genç olanlarla, evli kadınlar ve dullarla, aşka düşmüş kardeşlerimizle karşılaşır; ancak bu karşılaşmaların her birinde kendimizle tanışırız. 

🕯Öğrenmek isteyen kişi alçakgönüllü olmalı. Ama yaşam muhteşem bir öğretmendir. 🕯Her ânı ile hayat ilahi bir armağandı; bu, bir ağaç fidesinin üstündeki tek bir yaprak olsun bile böylesi. 

🕯Şans ve kader dediğimiz, ışıltısıyla göz kamaştıran, sahte bir gururla kaplı, farfaralı süsler, hafif bir esintiyle hemen değişecek kadar oynaktır aslında. 

🕯Birisinin suçlu ya da masum olduğunu, ruhundan süzülen erdemi veya ahlâksızlığı gözlerinden öğrenebilirsiniz. ‘Görünüşe aldanmayın’ sözünün tek istisnası budur. Diğer tüm koşullarda gerçeği arıyor olmanız gerekir. 

🕯Tanrı’nın evine huşuyla, Yaratıcımıza dua etmek için gidiyoruz, nereye oy vereceğimizi dinlemeye değil. 

🕯Şansın peşinde koşan dostumuz, refahın gölgesinde ancak enik gibi dolaşır. Hırslarından arınmış, varlığın ve lüksün uzağında duran kişi ise, olayları basit bir gözle görmenin ve berrak bilincinden kaynaklanan mutluluğun keyfini yaşar. 

🕯İnsan varlığı bize, dilin açık kullanımı, bayat gramer ve hazır olay örgüleri aracılığıyla yorumlanamayacak bir haletiruhiye sunar.

#kitap #okudumbitti #kitapönerisi #edebiyat #JamesJoyce #aforizmalar #zeplinkitap #kitapyorumum #okumahalleri #neokudum  #aphorisms #book #çiğdemiskent #blogger #bookish #bookaddict #reading #readingaddict #literature #dubliner  #bibliophile #bookish 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s