Eski Sevgili || Leylâ Erbil 

ESKİ SEVGİLİ ||  LEYLÂ ERBİL 📚✍🌹

Leylâ Erbil ile tanışma kitabım “gecede” isimli öykü kitabıydı. Eski Sevgili ise ikinci öykü kitabı oldu. 

Bu kitap 5 öykü ihtiva ediyor. İlk üçü diğerlerine göre daha kısa; BUNAK öyküsü ise ‘gecede’ kitabının Ayna adlı öyküsünün devamı. Ve biraz daha uzun bir öykü. Kitaba adını veren Eski Sevgili ise en uzunu , novella diyebiliriz. Toplumsal eleştiri barındıran, lâfını esirgemeyen, düşündüğünü eğip bükmeden söyleyen, kendine özgü noktalama işaretleri bile 😊kullanan, nev’i şahsına münhasır bir yazar. Gerçi bu kitabında yoktu noktalama çeşitleri 😉 ama diğer kitabında vardı. 

Biz İki Sosyalist Eleştirmen adlı öykü yayın dünyasına ciddi bir yumruk bence – hakkımı da sanırım😉 

Bunak ve Eski Sevgili hem toplumsal hem tarihsel olaylar açısından tespit ve eleştiriler barındırıyor. Katılırsınız katılmazsınız o ayrı bir şey ama okuduğum haliyle “acaba mi?” , ” çok sert olmamış mi?” , “valla çok doğru!” , ” aa cidden öyle, çok doğru” gibi ifadeler bana eşlik ettiler. 

Sizi de sabrınızı da kimi zaman zorlayabilsen bir kalem Sayın Erbil; herkes sevmeyebilir demem bu yüzden. Ancak söyleyecek sözü olan bir yazar da zaten yazıya döker diyeceğini, okurun gönlünü hoş etmek zorunda hissetmez kendini, hissedememeli de zaten! En zorlandığım öykü “Clinton Godson” oldu; anlamlandırmaya çalıştım ama yine de beceremedim sanırım🙈 6 sayfalık diyalogdan ciddi bir yumruk yedim👊 Tarz olarak  en ilginç gelen öykü ise “Konuşmadan Geçen Bir Tren Yolculuğu” idi. Tekvin Nine’nin her derde deva kırkambar otlarıyla verilen tarifler! Ama ne için😋üstüne cümleye kaptırmış giderken hoop araya ingilizce bir cümle girebilir dikkat😎 Ve fakat ille de toplum var, insan var, kurallar ve tarih var, o kurallara isyan var, bazen kanırtsa da yerden yere vurma var… 

Şimdi geleyim zurnanın zırt dediği yere!: Biraz gezindim instagramda de ve internette… Yorumlar okudum falan filan… Yazara hakaret eden de var seven de var. Önerir miyim diye merak👀 ediyorsanız , diyeceğim şu: LÜTFEN  okuyun ve kendi fikrinizi oluşturun. Çünkü bu yazarı herkes kendi meşrebine göre yorumluyor. Şahsen ben,  katılmadığım yerler olsa da severek okuyorum kendisini. 

Sırada diğer kitapları var ; öncelik KALAN romanında. İlk kez okuyacak olanlar önce öykü ya da düzyazılarından başlayabilir. Hatta önce bu kitabını okuyun, çünkü ben “gecede” kitabında zorlamıştım. 

Sonsözüm: OKUYUN TABİKİ 😗😀😄❤📚
#kitap #okudumbitti #kitapönerisi #edebiyat #kitaplarındünyası #kitapyorumu #leylaerbil #eskisevgili #çiğdemiskent #blogger 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s